InPost idzie na wojnę z „Paczkomatami”. Nadchodzi zakaz odmiany słowa Paczkomat.

Paczkomaty zna każdy kto chociaż raz zamawiał coś w sklepie internetowym lub na Allegro. Te wielkie stalowe szafy wpisały się ma stałe w polski krajobraz i stały się wielokrotnie obiektem memów. Są najwygodniejszą forma dostawy dla niewielkich przesyłek, a i te większe tez znajdą tam swoje miejsce. Możliwość odebrania przesyłki w dowolnym momencie dnia i nocy bez konieczności stania w kolejce na poczcie pokochały miliony. Ale w ostatnim czasie InPost stwierdził ze „zakaże” odmieniania słowa „Paczkomat” ale po kolei.

Przed chwila przeczytałem, że InPost rozsyła swoim partnerom instrukcje jak używać nazwy Paczkomat. Okazuje się za ostatnie parę lat robiliśmy to źle. Według tej instrukcji nie można odmieniać słowa Paczkomat, oznacza to że nie nadajemy paczki paczkomatem tylko nadajemy paczkę automatem Paczkomat.

Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat®. W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®) – https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8654627,inpost-znak-towarowy-paczkomat.html

Wszystko zaczęło się w 2009 roku kiedy to InPost zgłosił do Urzędu Patentowego nazwę Paczkomat jako słowny znak towarowy a w 2010 roku uzyskał prawo ochronne, oznacza to że nikt inny nie może używać tej nazwy. Wszystko było jasne aż nastał 2015 rok i Poczta Polska złożyła wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy „Paczkomat”. Ciężko w to uwierzyć ale w 2023 sprawa nadal nie jest wyjaśniona, wiec zgodnie z prawem to InPost ma prawo używać nazwy Paczkomat.

Ale jaki cel ma InPost w ostatnich działaniach które maja przekonać wszystkich, że nadal panują nad nazwą „Paczkomat”? Otóż chcą w ten sposób udowodnić ze nazwa Paczkomat nadal jest nazwą własną i nadal jest w pełni ich własnością. I to moim zdaniem może się nie udać. Większość moich znajomych mówiąc Paczkomat ma na myśli dosłownie każde urządzenie z paczkami i nie ważne czy to InPost, DHL, Allegro, Aliexpress, Orlenu. Powiem więcej używa się określeń typu „Paczkomat Allegro” „Paczkomat DHL”. Oczywiście w większości przypadków mówiąc Paczkomat w domyśle chodzi o InPost, ale to tylko dlatego, że ich automatów jest najwięcej.

Słowo „Paczkomat” już weszło do języka potocznego. Tak jak historycznie „adidasy, telewizor, rower” tez zaczynały jako nazwa własna a teraz stanowią nazwę dla konkretnego segmentu rynku. I żadna próba walki z odmianami „paczkomatu” nic już nie pomoże. Tym bardziej, że w komunikacji z klientem sam InPost odmienia Paczkomat i tak możemy w mailach „Twoja paczka została umieszczona w paczkomacie” „Twoja paczka wyruszyła w drogę do Paczkomatu” a w ich aplikacji przeczytamy „Paczka została odebrana z Paczkomatu” oraz „Z InPost Mobile korzystanie z Paczkomatów jest jeszcze wygodniejsze” a w komunikacji SMS „Paczka czeka w Paczkomacie…” Jakby tego było mało maile informacyjne przychodziły między innymi z adresu info@paczkomaty.pl , swoją drogą domena w tej chwili przekierowuje na stronę InPostu

Jak widać sam InPost w ramach swoje ekspansji na rynku rozpychał się z paczkomatami gdzie się tylko dało. I trzeba przyznać, że się udało. Paczkomaty weszły do naszego słownika na stałe jako synonim miejsca gdzie można odebrać paczkę w dowolnej dla nas godzinie, bez konieczności kontaktu z pracownikiem.

Na koniec Wrocław, ul. Paczkomatów 😉

Share