W co gra TVP Info i czemu nie umie przegrywać.

TVP przegrało sprawę w sądzie i w ramach wyroku musiało opublikować przeprosiny na stronie tvp.info (Treść przeprosin w obrazku powyżej). Widać ze bardzo ale to bardzo nie chcieli aby ktokolwiek zobaczył te przeprosiny. Wpis będzie bardzo krótki ale sprawa jest mocno bulwersująca.

Otóż co sobie tvp wymyśliło aby „ukryć” niekorzystny dla siebie wyrok? Otóż postanowili za pomocą JavaScript`u przesunąć całą stronę o kilkadziesiąt pikseli w dół, w taki sposób aby treść przeprosin była widoczna tylko w niewielkim fragmencie.

Tylko taki fragment przeprosin jest widoczny. Jest to wkurzające, że telewizja która jest utrzymywana z moich podatków tak leci w kulki. Jak się mówiło nieprawdę i przegrało się w sądzie to warto byłoby mieć odrobinę przyzwoitości. Niektórzy nie widzą takich zachowań strony głównej tvp.info, głównie ze względu na stosowanie blockerów reklam.

Jak tvp dokonało tego fortelu? Bardzo prosto:

Prosty fragment kodu, który sprawia że strona chwilę po wczytaniu „przeskakuje” do wskazanego miejsca.

  document.addEventListener("DOMContentLoaded", function(event) {  
    document.getElementById("scrollTarget").scrollIntoView();
  });    

Już pomijam fakt że używanie polskich nazw dla class wygląda bardzo nieprofesjonalnie i przypomina początek tysiąclecia kiedy używanie języka ojczystego w kodzie było normą. W tej chwili każdy nawet początkujący front-endowiec wiem że dla samej czytelności kodu lepiej stosować nazwy anglojęzyczne;)

Moją uwagę zwróciła jedna rzecz. na stronie tvp info jest odnośnik do akcji „Stop fake news”. Jak sami piszą demaskują fake newsy… I może to ich zagranie nie jest fejk newsem ale jest mocno ironiczne w tym kontekście i nie powinno mieć miejsca.

Pozdrawiam.

Share